Welcome to the match centre for the Primary School Division of the National Virtual Debating Competition.

On this page you will find all the information required by a coordinator to complete and track each match-up in the competition.

The competition this year will be broken into two stages:

Information for Coordinators


If you are a team coordinator, please follow the steps below to complete each match-up or access the full rules and guidelines for more details.

Forms and Guides

Competition Draw



GROUP A






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
Northside Montessori School (Blue) - NSW
0
0
0
0
The Alpine School - NSW
0
0
0
0
Lakes Grammar (Red) - NSW
0
0
0
0
St Andrew's Anglican College - QLD
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP B






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
Carinya Christian School - NSW
0
0
0
0
Canberra Grammar School  - ACT
0
0
0
0
The Scots school (Red) - NSW
0
0
0
0
Camberwell Girls Grammar School - VIC
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP C






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
St Catherine's Catholic College - NSW
0
0
0
0
The Hills Grammar School - NSW
0
0
0
0
Bishop Druitt College - NSW
0
0
0
0
Scotch Oakburn College - TAS
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP D






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
Holy Saviour School - NSW
0
0
0
0
Lakes Grammar (Blue) - NSW
0
0
0
0
Tara Anglican School for Girls - NSW
0
0
0
0
St John's Lutheran School - QLD
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP E






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
St Augustine's Sydney - NSW
0
0
0
0
Macarthur Anglican School - NSW
0
0
0
0
Gulf Christian College - QLD
0
0
0
0
Ruyton Girls' School - VIC
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP F






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
Newcastle Grammar School - NSW
0
0
0
0
St Hurmizd Assyrian - NSW
0
0
0
0
St Paul's Lutheran Primary School - QLD
0
0
0
0
St Michael's Grammar School  - VIC
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP G






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
Pittwater House - NSW
0
0
0
0
The Scots school (Blue) - NSW
0
0
0
0
Tudor House - NSW
0
0
0
0
Bundaberg Christian College - QLD
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

GROUP H






TEAM
PLD
WON
LOST
PTS
Northside Montessori School (Red) - NSW
0
0
0
0
The Anglican School Googong - NSW
0
0
0
0
The Illawarra Grammar School - NSW
0
0
0
0
Yarranlea Primary - QLD
0
0
0
0


SCHEDULED MATCH-UPS AND RESULTS

Once a debate nomination form has been submitted the scheduled match-up will appear here with match details, topic, assignments and debate link.

FAQ's and Useful Information


Coming soon

Speaking Times:

Individual speakers in this division are allowed 4 minutes speaking time.

3 Minutes - 1 clap | 4 Minutes - 2 claps | 4 Minutes 15 Seconds - Continuous clap